Клиника сосудистой хирургии
Ангіо

(093) 911 6911

Гангрена — симптоми та лікування

Гангрена кінцівки. Причини хвороби та методи лікування

Чому виникає гангрена кінцівки?

Головною причиною гангрени є захворювання артерій, яке називається «облитеруючий атеросклероз». Це хвороба, основу якої лежить потовщення стінок артеріальних судин у результаті відкладення у яких холестерину. В результаті в просвіті артерії формуються атеросклеротичні бляшки, що викликають поступове звуження судини аж до його абсолютного перекриття. Це перешкоджає нормальному надходженню крові до тканин. Тканини при цьому недоотримують необхідні для їхньої життєдіяльності поживні речовини та кисень.

Спочатку виникає стан, що називається ішемією. Це вже важливий сигнал, що вказує на те, що тканини страждають від нестачі харчування і, якщо його не усунути, тканина може загинути – виникне гангрена (некроз). До факторів ризику раннього та тяжчого перебігу захворювання належать: цукровий діабет, куріння та вживання жирної їжі.

Хвороба має тенденцію до стабільного прогресування, аж до розвитку гангрени ноги, що змушує хірургів для порятунку життів пацієнтів здійснювати високу ампутацію нижньої кінцівки. Запобігти розвитку гангрени дозволяють лише своєчасне лікування та операції з відновлення кровотоку.

Основні ознаки гангрени чи як проявляється захворювання?

Специфічним симптомом закупорки артерій нижньої кінцівки є так звана «кульгавість, що перемежується» – це біль у м'язах нижніх кінцівок, який виникає при ходьбі і зникає після нетривалого відпочинку. Пацієнти зазвичай описують ці больові відчуття словами «сковує», «стискає», «дерев'яніє». Як правило, цей біль зосереджується в литкових м'язах.

Надалі відстань ходьби прогресивно скорочується, больові відчуття з'являються приблизно через кожні 50-100 м, шкірний покрив нижньої кінцівки стає прохолодним, може набувати бліде або синюшно-червоне забарвлення, процеси загоєння незначних ран на ногах також уповільнюються. На шкірі пальців, стопи, гомілки з'являються некрози, почорніння внаслідок омертвіння тканин та трофічні виразки – рани не гояться і часто інфікуються. Але навіть на цій стадії захворювання відновлення кровотоку запобігає розвитку гангрени.

Розвиток усіх стадій атеросклерозу артерій зазвичай відбувається поступово. Винятком є ​​випадки появи на тлі захворювання гострого артеріального тромбозу. А саме в місці звуження артерії формується тромб, який раптово повністю перекриває просвіт артерії. Поряд з цим спостерігаються такі симптоми: різке погіршення стану, посилення болю, похолодання та збліднення ноги. Така ситуація вимагає негайного звернення до спеціалізованого судинного відділення до фахівця – судинного хірурга. Це дуже важливо, оскільки рахунок йде на годинник і будь-яка затримка лікування може призвести до втрати кінцівки.

Інструментальні методи, необхідні діагностики захворювання.

Ультразвукове дуплексне сканування артерій (УЗДС) являє собою УЗД-дослідження судин, яке дозволяє не тільки побачити судину, її стінки та навколишні тканини, але й простежити просування крові по судині, її напрямок та швидкість, а також перешкоди, що порушують нормальний кровотік (тромби). , бляшки і т. д).

Як і будь-яке інше УЗД, допплерівське дослідження судин абсолютно нешкідливе та безболісне для пацієнта і, порівняно з артеріографією, не супроводжується шкідливим впливом рентгенівських променів, тому цю процедуру можна проводити багаторазово, не побоюючись виникнення побічних ефектів.

Грамотно та якісно виконане дуплексне сканування (допплер) надає максимально достовірну інформацію про стан судин та дозволяє встановити (або підтвердити) діагноз і найголовніше – адекватно та правильно спланувати подальше лікування.

Так, на екрані ультразвукового апарату виглядає бляшка, яка звужує просвіт артерії.

      Артеріографія судин нижніх кінцівок є дослідження, при якому в просвіт артеріальних судин вводиться рентгенконтрастна речовина і робиться серія рентгенівських знімків, що дозволяє побачити просвіт артерії по всій її довжині. Дана діагностика вимагає госпіталізації пацієнта до стаціонару, постільного режиму протягом дванадцятої години після проведення процедури і, як і всі рентгенівські дослідження, супроводжується променевим навантаженням на організм. Нерідко саме це дослідження грає вирішальну роль перед проведенням операції на артеріях.

Лікування

Тактика лікування розробляється індивідуально для кожного пацієнта та залежить від рівня, ступеня та довжини ураження артерій, а також наявності супутніх хвороб.

При захворюваннях артерій, як правило, використовують такі методи лікування (або їх комбінацію):

  • консервативне;
  • оперативне;
  • малоінвазивне (ендоваскулярне).

Консервативне лікування зазвичай показано на стадії кульгавості, що перемежується, на початкових етапах облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок. У ослаблених пацієнтів з тяжкою супутньою патологією, при неможливості проведення ним радикальної операції з відновлення кровотоку в кінцівки, даний метод застосовують і на більш пізніх стадіях захворювання. Консервативне лікування включає фізіотерапевтичне, медикаментозне лікування, дозовану ходьбу, лікувальну фізкультуру, пневмопрестерапію.

Тим не менш, необхідно знати, що на сьогоднішній день не існує такого медикаменту, який дозволив би «розсмоктати» атеросклеротичну бляшку і відновити нормальний струм крові по перекритій (оклюзованій) артерії. Саме тому, якщо пацієнту діагностували сегментарне звуження ділянки артерії, найбільш ефективним методом лікування виступає ендоваскулярне втручання.Ця процедура передбачає введення катетера з балоном у просвіт ураженої артерії через її прокол та підведення його до місця звуження. Просвіт звуженого сегмента артерії розширюють шляхом роздування балона та відновлюють нормальний кровотік – це балонна дилатація артерії.

При необхідності в область цього сегмента артерії встановлюють стент - спеціальний пристрій, який перешкоджатиме подальшому звуженню цієї ділянки артерії (балонна дилатація зі стентуванням). На довгих ділянках закупорки (оклюзії) зазвичай застосовуються хірургічні методи лікування, спрямовані безпосередньо на відновлення кровопостачання кінцівки.

До них відносяться:

  • Шунтування (відновлення кровообігу за допомогою напрямку кровотоку в обхід ураженої ділянки артерії через шунт – штучну судину або власну вену).
  • Протезування ділянки ураженої артерії штучною судиною.
  • Тромбендартеректомія (видалення атеросклеротичної бляшки з ураженої артерії).

Схема проведення шунтування

Залежно від характеру ураження, його довжини та рівня основні види операцій з відновлення кровотоку можуть комбінуватися або доповнюватися іншими операціями. Їх застосовують після детального обстеження пацієнта з урахуванням індивідуальних особливостей. При багаторівневих ураженнях артерій нижніх кінцівок часто використовують поєднання шунтування перекритого (оклюзованого) сегмента артерії та розширення (дилатація) звуженого сегмента.

Особливості перебігу захворювання у хворих на цукровий діабет

Некрози та гангрена кінцівки на тлі цукрового діабету виникають іноді за лічені дні або навіть годинник, що пов'язано з ураженням дрібних артерій на гомілки та стопі. При такому перебігу хвороби врятувати ногу, а часто життя пацієнта допоможе лише негайне втручання висококваліфікованого судинного хірурга.

Фахівці нашого центру накопичили величезний досвід у вирішенні проблеми діабетичної стопи та є лідерами в Україні у лікуванні патології артерій нижніх кінцівок у хворих на діабет та атеросклероз на тлі діабету. На їхньому рахунку чимало збережених кінцівок та вдячних пацієнтів. Унікальність фахівців нашого центру полягає в тому, що ми маємо техніку виконання дистальних та ультрадистальних шунтувань навіть у дрібні артерії стопи.

Як запобігти розвитку гангрени ніг?

Можливості сучасної судинної хірургії високі, але з безмежні. Тому лікування атеросклеротичного ураження артерій кінцівок буде тим простішим і успішнішим, чим раніше Ви його почнете. За перших ознак облітеруючого атеросклерозу необхідно провести ультразвукове дуплексне сканування артерій (УЗДС) та побувати на консультації у судинного хірурга, який і визначить тактику подальшого лікування.Відкладаючи лікування «на завтра», Ви сприяєте прогресуванню захворювання та збільшенню ймовірності ампутації кінцівки надалі. Для досягнення добрих результатів лікування цього захворювання повинно проводитись у спеціалізованій клініці лише кваліфікованим судинним хірургом. Тільки таким чином Ви зможете призупинити прогрес захворювання та уникнути ампутації.

Запис на консультації та обстеження:

0939116911 (+ viber)

clinica.angioplus@gmail.com

 

Україна, 07400, Київська область,
Броварський район, місто Бровари,
вулиця Соборна, будинок 18, приміщення 5

Консультації

© Судинний хірург - 2023 г.
 
    (093) 911 6911

Web-cтудия ArtReaktor.com
 
УЗИ сосудов, варикоз, сосудистый хирург — консультация специалиста.