Клиника сосудистой хирургии
Ангіо

(093) 911 6911

Атеросклероз — облітеруючий атеросклероз

Що має на увазі діагноз «облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок»?

Хто схильний до цього захворювання найбільше?

Облітеруючий атеросклероз – хвороба, що виникає при потовщенні стінок артеріальних судин через відкладення ліпідів та холестерину, які формують атеросклеротичні бляшки, що викликають поступове звуження просвіту артерії та призводять до її повного перекриття. Атеросклеротична ураження артерій у кожному окремому випадку проявляється у вигляді звуження (стенозу) або повного перекриття (оклюзії) на конкретній ділянці артерії, що перешкоджає нормальному припливу крові до тканин. В результаті тканини не отримують поживних речовин та кисню, необхідних для їх нормального функціонування.

Спочатку розвивається стан під назвою ішемія. Воно сигналізує про те, що тканини страждають від нестачі харчування, і якщо цей стан не усунути, відбудеться відмирання тканини (некроз або гангрена ніг). Особливістю атеросклерозу і те, що ця хвороба здатна вразити одночасно судини кількох басейнів. При ураженні судин кінцівок виникає гангрена, ураження судин головного мозку призводить до інсульту, ураження судин серця загрожує інфарктом.

Атеросклеротичні зміни судин нижніх кінцівок та аорти є у більшості людей середньої вікової групи, проте, на першому етапі, хвороба ніяк себе не проявляє. Симптомами, що свідчать про артеріальну недостатність, є болючі відчуття в ногах при ходьбі. Поступово інтенсивність симптомів збільшується та призводить до незворотних змін у вигляді гангрени ноги. Серед чоловіків захворювання зустрічається у 8 разів частіше, ніж серед жінок.

Додаткові фактори ризику, що призводять до більш раннього та тяжкого перебігу хвороби: цукровий діабет, куріння, надмірне захоплення жирною їжею. Для атеросклерозу судин характерне постійне прогресування, що веде до гангрени нижньої кінцівки, що тягне у себе хірургічну ампутацію ноги, необхідну порятунку життя хворого. Запобігти розвитку гангрени може лише своєчасне лікування та вчасно вжиті заходи щодо нормалізації кровотоку.

Ознаки захворювання

Основний симптом, характерний для закупорки артерій ніг, це так звана «кульгавість, що перемежується» - біль у м'язах ніг, що з'являється при ходьбі і проходить після невеликого відпочинку. Найчастіше ці відчуття пацієнти описують словами «сковує», «стискає», «дерев'яніє». У більшості випадків біль відчувається в литкових м'язах, але іноді, при закупорці великих судин (клубових артерій, черевного відділу аорти), може відчуватися в сідничній ділянці та м'язах стегон. Характерним є посилення болю при бігу, швидкій ходьбі, підйомі сходами.

Ступінь порушення циркуляції крові в ногах можна визначити на відстані, яку пацієнт здатний пройти без больових відчуттів. На початковому етапі розвитку хвороби пацієнт може подолати близько 500-1000 м до появи болю в нижніх кінцівках. Ознаками захворювання можуть бути також відчуття холоду та оніміння у пальцях ніг. Шкірний покрив стопи та гомілки стає блідим, волосяний покрив на нозі зменшується, а потім зникає повністю, зростання нігтів сповільнюється. З часом дистанція безбольової ходьби стає дедалі менше, біль виникає вже через кожні 50-100 м, шкіра на нижніх кінцівках може стати багряно-синюшним кольором, сповільнюється швидкість загоєння невеликих ран на ногах.

 

 

 

Для наступної стадії характерна поява болів у спокої, які відчуваються особливо сильно при горизонтальному положенні ніг. Якщо хворий опускає ноги вниз, настає тимчасове полегшення. Подібна залежність больових відчуттів від ніг часто призводить до того, що пацієнти намагаються спати сидячи, але незабаром сон повністю порушується через сильний біль. На шкірному покриві гомілки, стопи і пальців виникають некрози і почорніння через омертвіння тканин, з'являється набряк стопи і рани, що не загоюються, часто інфікуються - трофічні виразки. На заключному етапі розвивається гангрена ноги, і врятувати життя пацієнта може лише оперативне лікування – ампутація кінцівки.

 

 

 Гангрена стопы

 

 

Всі ці стадії зазвичай розвиваються поступово, крім випадків, коли і натомість атеросклерозу виникає гострий артеріальний тромбоз. Тоді в місці звуження артерії утворюється тромб і миттєво повністю перекриває просвіт артерії. Так як це відбувається раптово, пацієнт відчуває різке погіршення свого стану, його нога блідне і стає холодною. У цьому випадку слід терміново звернутися за допомогою до фахівця - судинного хірурга, тому що рахунок йде на годинник і зволікання з лікуванням може завершитися втратою кінцівки.

Атеросклероз і натомість цукрового діабету має особливості. Хвороба розвивається дуже стрімко і призводить до некрозу чи гангрени ноги протягом кількох днів і навіть годин. При такому розвитку захворювання уникнути ампутації, а іноді й просто врятувати життя пацієнта можна лише за негайної кваліфікованої допомоги доброго судинного хірурга.

Інструментальні методи діагностики захворювання

  • Діагностика судин проводиться за допомогою ультразвукового дуплексного сканування артерій (УЗДС). Цей метод дає можливість побачити стінки судини та тканини, що її оточують, швидкість та напрямок руху крові в судині, а також перешкоди, що порушують нормальну циркуляцію крові (тромби, бляшки). Доплеровський метод дослідження судин, так само, як і звичайне УЗД, абсолютно безболісний для людини. При ньому, на відміну від артеріографії, людина не піддається впливу рентгенівського випромінювання, тому його можна робити багато разів без будь-яких побічних ефектів. Правильно виконане УЗДС дасть повну інформацію лікареві про стан судин пацієнта, допоможе встановити причину хвороби, і найважливіше – адекватно та грамотно скласти план подальшого лікування.
  • Артеріографія судин ніг - метод, при якому рентгенконтрастний склад вводять у просвіт артеріальної судини і роблять рентгенівські знімки, що дозволяють зафіксувати просвіт артерії протягом усього. Дане обстеження потребує поміщення пацієнта у стаціонарне відділення та дотримання ним постільного режиму протягом 12 годин після проходження процедури. Цей діагностичний метод, як і будь-яке інше рентгенівське обстеження, має на організм променеву дію. Артеріографія має вирішальне значення перед проведенням оперативного втручання.
  • За допомогою вимірювання парціального тиску кисню в тканинах отримують інформацію про рівень насичення тканин кров'ю. Цей метод використовують як додатковий у випадках складнощів із постановкою діагнозу.

 

 

Лікування атеросклерозу нижніх кінцівок

Атеросклероз судин потребує складання індивідуальної схеми лікування у кожному конкретному випадку. Тактика лікування залежить від протяжності, ступеня та рівня ураження артерій, а також від наявності у пацієнта супутніх хвороб. При атеросклерозі судин нижніх кінцівок найчастіше застосовують такі методи:

  • Консервативний;
  • Оперативний;
  • Ендоваскулярний (малоінвазивний).

При атеросклерозі нижніх кінцівок початкової стадії (на етапі кульгавості, що перемежується) лікування може бути консервативним. Консервативний метод також застосовують для лікування ослаблених пацієнтів, стан яких ускладнений супутньою патологією, що унеможливлює оперативне втручання щодо відновлення струму крові в ногах. Консервативне лікування складається з медикаментозного та фізіотерапевтичного, включає пневмопрестерапію, дозовану ходьбу та лікувальну фізкультуру.

Медикаментозне лікування полягає у застосуванні препаратів, які знімають спазм з периферичних дрібних артеріальних судин, розріджують та зменшують в'язкість крові, допомагають захистити стінки артерій від подальших пошкоджень, надають стимулюючий вплив на розвиток колатеральних гілок. Курс медикаментозного лікування слід проводити кілька разів на рік, деякі ліки необхідно приймати постійно.

Слід розуміти, що поки не існує медикаментозного препарату, який міг би відновити нормальну циркуляцію крові по закупореній артерії. Вищезгадані ліки надають лише дію на дрібні судини, якими кров рухається в обхід перекритої ділянки артерії. Це лікування спрямоване на розширення цих обхідних шляхів, щоб за їх рахунок компенсувати недостатність циркуляції крові.

Пневмопрестерапія – це масаж м'яких тканин ноги за допомогою спеціального обладнання, методом чергування зниженого та підвищеного тиску в манжеті, яка одягається на кінцівку. Зміна тисків викликає розширення периферичних артерій, приплив крові до шкіри, м'язів та підшкірної клітковини збільшується, відбувається стимуляція колатеральних судин. При сегментарному звуженні ділянки артерії застосовують метод ендоваскулярного лікування. Через прокол ураженої артерії до її просвіту вводиться катетер з балоном, який підводять до місця звуження артерії. Просвіт звуженого сегмента розширюють шляхом роздування балона, внаслідок чого кровотік відновлюється.

Якщо потрібно, цей сегмент артерії встановлюють спеціальний пристрій (стент), що перешкоджає звуження даної ділянки артерії в майбутньому. Це називається балонна дилятація зі стентуванням. Стентування артерій, балонна дилятація, ангіопластика – це ендоваскулярні методи лікування, найбільш поширені при атеросклерозі нижніх кінцівок. Такі методи дають змогу відновити циркуляцію крові по судині без оперативного втручання. Ці процедури проводять у рентгенопераційній, оснащеній спеціальним обладнанням. Для контролю виконують ангіографію. Після закінчення процедури на ногу накладають пов'язку, що давить. Далі, протягом 12-18 годин, пацієнт повинен дотримуватися постільного режиму. При дуже довгих ділянках закупорки (оклюзії) найчастіше використовують хірургічні методи, спрямовані на відновлення кровотоку в ногах.

Це такі методи, як:

  • Протезування ділянки закупореної артерії штучною судиною (алопротезом).
  • Шунтування - метод, при якому кровотік відновлюють, спрямовуючи рух крові в обхід закупореної ділянки артерії через штучну судину (шунт). Як шунт іноді застосовують сегмент підшкірної вени хворого.
  • Тромбендартеректомія – видалення з ураженої артерії атеросклеротичної бляшки.

Ці хірургічні методи можуть комбінуватися або бути доповнені іншими видами операцій - вибір залежить від ступеня, характеру та довжини ураження, і призначають їх з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта після детального обстеження судинним хірургом.

У випадках багаторівневого атеросклерозу судин нижніх кінцівок застосовують лікування, що поєднує шунтування перекритої ділянки артерії та розширення (дилатацію) звуженого.

Коли операцію з відновлення кровообігу проводять вже при некрозах, що з'явилися, або трофічних виразках, може знадобитися ще одне хірургічне втручання, яке виконують або одночасно з цією операцією, або через деякий час після неї. Додаткова операція потрібна для видалення гангренозних омертвілих тканин та закриття трофічних виразок клаптем шкіри.

Поява виразок чи гангрени – ознака протяжних артеріальних оклюзій, багаторівневого атеросклерозу судин із слабким колатеральним кровообігом. Можливості хірургії у разі зменшуються. При гангрені та множинних некрозах тканин нижньої кінцівки, та неможливості зробити операцію з відновлення кровотоку, проводиться ампутація ноги. Якщо гангрена охоплює великі ділянки кінцівки й у м'яких тканинах відбулися незворотні зміни, то ампутація є єдиним способом урятувати життя пацієнта.

Як запобігти розвитку гангрени?

Сучасна судинна хірургія на сьогоднішній день досягла багато чого, проте можливості її не безмежні. Тому, якщо вам поставили діагноз "атеросклероз судин нижніх кінцівок", лікування слід розпочинати негайно. Вже за перших ознак хвороби необхідно пройти ультразвукове дуплексне сканування артерій і отримати консультацію судинного хірурга, який складе схему подальшого лікування. Чим раніше будуть вжиті заходи щодо лікування захворювання, тим більше шансів, що можна буде обійтися без ампутації кінцівки. Щоб досягти позитивних результатів, лікування має здійснювати кваліфікований судинний хірург у клініці, оснащеній спеціальним обладнанням. Тільки в цьому випадку вам не загрожуватиме гангрена нижніх кінцівок, і ви зможете уникнути ампутації.

Профілактика захворювання

Процес розвитку атеросклеротичного ураження артерій може призвести до повторної необхідності хірургічного та ендоваскулярного втручання. Для профілактики прогресування хвороби в майбутньому пацієнтам рекомендується: контролювати рівень холестерину в крові та свій артеріальний тиск, дотримуватись необхідної дієти та режиму рухової активності, кинути палити – тобто виключити всі фактори ризику, які можуть спровокувати подальший розвиток захворювання. Крім цього, слід обов'язково приймати медикаменти, які призначив вам лікар, особливо якщо ви перенесли операцію на артеріях кінцівок. Рекомендуємо вам заздалегідь узгодити з лікарем графік планових контрольних обстежень. Тільки за дотримання всіх цих заходів результат лікування атеросклерозу ніг буде довготривалим.

 

Запис на консультації та обстеження:

0939116911 (+ viber)

clinica.angioplus@gmail.com

 

Україна, 07400, Київська область,
Броварський район, місто Бровари,
вулиця Соборна, будинок 18, приміщення 5

Консультації

© Судинний хірург - 2023 г.
 
    (093) 911 6911

Web-cтудия ArtReaktor.com
 
УЗИ сосудов, варикоз, сосудистый хирург — консультация специалиста.