Клиника сосудистой хирургии
Ангіо

(093) 911 6911

Тромбоз глибоких вен або тромби на венах

Що це за захворювання та чому воно виникає?

Тромбоз вен – хвороба, при якій у просвіті вени утворюється тромб (згусток крові), що закупорює судину та заважає нормальному току крові. Згодом довжина тромбу збільшується, і він повністю перекриває певну ділянку венозної судини.

 

 

В чому причина появи тромбоза глибоких вен?

В організмі людини за «плинні» якості крові відповідають дві системи: згортання та протизгортання. Завдяки системі згортання, зупиняється кровотеча при травмі судини, система, що згортає, забезпечує прямо протилежний ефект - підтримання рідкого стану крові в просвіті судини. Тромб (потік крові в судині) з'являється, коли рівновага між цими системами порушується у бік переважання процесів згортання. Тромбоз може бути викликаний такими причинами як згущення крові, пошкодження стінки судини, уповільнення струму крові. Вирізняють такі фактори ризику, що провокують виникнення тромбозу глибоких вен:

  • Похилий вік;
  • Травми, хірургічні операції;
  • Варикозна хвороба або раніше перенесені тромбози;
  • Тривалий період обмеження рухової активності;
  • Неконтрольований прийом гормональних засобів;
  • Наявність захворювань крові, що ведуть до її згущення;
  • Онкологія;
  • Перенесені раніше вірусні інфекції;
  • Зовнішнє стискання судин.

Під впливом однієї або кількох вищезгаданих причин виникає пристінковий потік, який складається з зліплих формових елементів крові. В результаті запускається механізм, що завершується повним перекриттям просвіту судини і збільшенням довжини тромбу.

 

Пристеночный сгусток в кровеносном сосуде Deep Vein Thrombosis     Сосуд перекрытый тромбом, тромб в кровеносном сосуде Deep Vein Thrombosis

 

Як проявляється тромбоз вен і чим він небезпечний?

У здоровому організмі кров рухається від нижніх кінцівок до серця, потім тече в легені, насичуючи їх киснем, далі знову надходить до периферичних органів. Якщо просвіт магістральної вени буде перекритий, це різко ускладнить процес відтоку крові від ніг. Тому основний симптом венозного тромбозу – це набряк ноги. Залежно від місця розташування тромба, може виникнути набряк кісточки, гомілки або стегна, можливий набряк усієї ноги (повністю). У гострому періоді симптомами хвороби є також болючі відчуття (в основному в литкових м'язах), відчуття розпирання і тяжкості в нижній кінцівці. Відчуття розпирання та біль посилюються при опусканні ноги вниз та зменшуються при її піднятті. У деяких випадках на тлі набряку виразно видно підшкірний венозний малюнок.

Важкі форми венозного тромбозу, у яких тромби у венах перекривають як поверхневі, і глибокі венозні магістралі, і навіть найбільші колатеральні гілки, викликають стан під назвою флегмазия. Ознакою його є набряк усієї ноги, що супроводжується порушенням мікроциркуляції тканин. За відсутності правильного лікування порушення кровопостачання тканин ноги може призвести до гангрени. Венозна гангрена, найважче ускладнення тромбозу вен, потребує термінової ампутації ноги.

Іноді тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок протікає безсимптомно, без болю та набряків. Це відбувається якщо тромб перекриває просвіт вени лише частково і не викликає раптової скрути відтоку. Але такі тромби на ногах досить небезпечні – вони можуть відірватися та потрапити у легені. Це загрожує серйозним ускладненням під назвою тромбоемболію легеневої артерії (ТЕЛА). Даний стан виникає внаслідок відриву та міграції тромбу або його частин із тромбованих вен ніг у легеневу артерію, внаслідок чого відбувається її закупорка. Циркуляція крові по легеневій артерії порушується, у людини розвивається гостра серцева та дихальна недостатність.

  Mechanism of Pulmonary Embolism

Ступінь тяжкості тромбоемболії легеневої артерії залежить від кількості і розміру шматочків тромбу, що перемістилися, - емболів. Невеликі частини тромбу перекривають дрібні гілки легеневої артерії, що спричиняє порушення кровообігу в легеневій тканині і призводить до інфаркту легені. Основні ознаки цього стану: напади задишки, кашель, загальна слабкість, у деяких випадках біль у грудній клітці та кровохаркання. Емболія великим фрагментом тромбу може закінчитися смертельними наслідками.

Болі та набряк ноги, що є основними симптомами венозного тромбозу, можуть бути ознаками та безлічі інших хвороб (лімфостазу, ниркової та серцевої недостатності, артриту, міозиту, артрозу тощо), тому обов'язковою є консультація судинного хірурга. Слід розуміти, що під час огляду фахівець може передбачити наявність у пацієнта тромбозу вен. Але підтвердження (або спростування) діагнозу, так само як і визначення ймовірності відриву тромбу, можна отримати тільки після дуплексного сканування (ультразвукового дослідження судин).

Наскільки поширеним є це захворювання?

Щороку діагноз «тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок» ставлять у середньому 160 зі 100 000 осіб населення. Він однаково часто зустрічається як у жінок, так і у чоловіків. У 2008 році в Україні було зафіксовано 50 000 випадків тромбоемболії легеневої артерії, 10 000 із них завершилися летальним кінцем. Через 8-15 років після перенесеної хвороби у 50-80% пацієнтів розвивається інвалідизація внаслідок прогресування тяжких форм венозної недостатності.

Діагностика тромбоза глибоких вен

Основний метод, що застосовується для діагностики венозного тромбозу, – це ультразвукове дуплексне сканування вен. Ця процедура відрізняється високою інформативністю, вона абсолютно безпечна і безболісна, тому може повторюватися багато разів без шкоди для хворого. Дуплексне сканування дає можливість визначити наявність та характер тромбу, локалізацію тромбозу, присутність флотуючої верхівки тромбу, з'ясувати ступінь ураження судини, а також допомагає отримати хірургу іншу важливу інформацію для визначення тактики лікування.

флотирующий тромб на экране ультразвукового аппарата

Без проведення дуплексного сканування лікування венозного тромбозу здійснюватиметься «наосліп», тому може бути малоефективним і може призвести до ускладнень. Дуплексне сканування необхідне також для контролю проведеного лікування та спостереження за пацієнтом у період після перенесеного захворювання.

Лікування тромбозу глибоких вен

При діагнозі «тромбоз глибоких вен» застосовується консервативне чи оперативне лікування. Враховуючи особливості перебігу цього захворювання, ризик серйозних ускладнень та тяжкі наслідки тромбозу, вибір методики лікування завжди має здійснювати судинний хірург. Консервативний метод передбачає призначення пацієнту препаратів, які розріджують кров. Ці лікарські засоби не можуть зруйнувати вже наявні тромби у венах, але здатні запобігти їх збільшенню.Також застосовуються протизапальні препарати та препарати, які покращують «плинні» властивості крові. У кожному окремому випадку лікар індивідуально підбирає дозу медикаментів та визначає тривалість прийому ліків.

Процедуру розчинення тромбу називають тромболізисом. Вона полягає в тому, що в просвіт вени вводять спеціальний засіб, який розчиняє тромб – тромболітик. Для проведення цієї процедури існують протипоказання, тому вона повинна здійснюватися тільки в стаціонарі, під контролем досвідченого судинного хірурга, що уважно стежить за показниками згортання крові пацієнта. Ступінь ефективності цієї процедури залежить від того, наскільки своєчасно було призначено лікування.

За наявності показань проводять також хірургічне втручання – видаляють тромби з просвіту вени. Зважаючи на особливості будови глибоких вен, видалення тромбів можливе лише в окремих випадках. Якщо у хворого виявлено флотуючий тромб, необхідно термінове втручання досвідченого судинного хірурга для запобігання тромбоемболії легеневої артерії.

При венозному тромбозі для профілактики тромбоемболії легеневої артерії, строго за показаннями, всередину нижньої порожнистої вени ставлять спеціальний металевий фільтр. Нижня порожниста вена є головною судиною, по якій кров тече у напрямку від ніг, органів тазу, черевної порожнини до легень та серця. Призначення фільтра – захистити легеневу артерію від потрапляння до неї емболів у разі відриву тромбу.

Лікування вен на ногах включає також еластичну компресію, мета якої, зменшити набряк ноги і поліпшити відтік крові. Ця процедура здійснюється шляхом еластичного бинтування ноги або компресійного трикотажу. Вибір режиму компресійної терапії у кожному окремому випадку визначається судинним хірургом.

Віддалені наслідки захворювання

Варіанти результату венозного тромбозу можуть бути такими: повністю розсмоктування тромбу, фрагментарне розкриття просвіту вени та облітерація вени – у цьому випадку просвіт заростає сполучною тканиною і зникає повністю. Період розсмоктування тромбу у венах у кожного пацієнта свій і залежить від протяжності тромбозу, діаметра судини та індивідуальних особливостей організму.

Щоб полегшити рух крові від нижніх кінцівок до серця, у венах на ногах є клапани, які немов дверні стулки пропускають кров вгору, після чого закриваються, перешкоджаючи її поверненню вниз. У більшості випадків у процесі розсмоктування тромб пошкоджує або повністю знищує клапани, розташовані в глибокій вені, через що у людини розвивається застій крові в ногах або венозна недостатність.

Ознаками хронічної венозної недостатності є: відчуття тяжкості, болі, що натягають, набряки ніг, які посилюються до вечора або після фізичної активності. Згодом, набряки набувають постійного характеру, а тяжкість у нижніх кінцівках залишається навіть після нічного сну. Найчастіше, на шкірі з'являються запалення, дерматит та екзема. Потім у місцях зміненої шкіри (внизу чи посередині гомілки) виникає трофічна виразка. Вона з'являється в результаті тривалого неправильного відтоку крові від шкіри та м'яких тканин кінцівки, через що харчування цих тканин порушується, шкіра стоншується і дуже легко травмується. У результаті утворюються виразки, які то гояться, то відкриваються знову, то перестають гоїтися зовсім і утворюють великі за площею виразкові дефекти. Через ці виразки в організм людини потрапляє інфекція, що викликає загальну інтоксикацію та підриває імунітет.

Крім цього, внаслідок закупорювання просвіту глибокої вени тромбом підвищується навантаження на поверхневі вени, які беруть він функцію відтоку крові від ніг. Таке надмірне навантаження може призвести до вторинного варикозного розширення поверхневих вен, а це прискорить процес розвитку хронічної венозної недостатності.

Всі перераховані вище ознаки хронічної венозної недостатності, що виникають через тривалий час після перенесеного венозного тромбозу, називають одним загальним терміном – посттромбофлебітичний синдром (ПТФС).

 

 

 

Щоб запобігти інвалідизації через виникнення трофічних виразок, пацієнтам з ПТФС необхідно спостерігатися у судинного хірурга та регулярно проходити обстеження глибоких та поверхневих вен за допомогою дуплексного сканування. Судинний хірург складе графік ваших відвідувань фахівця, під час яких вас ознайомлять з інформацією про тривалість і дозу прийому ліків, режими компресійної терапії та рухові навантаження, які для кожного пацієнта індивідуальні. При регулярному спостереженні за пацієнтом лікар зможе вчасно помітити провісники виникнення трофічної виразки і допоможе запобігти її освіті.

Профілактика венозного тромбозу.

Щоб запобігти виникненню даного захворювання, слід не допускати тривалого нерухомого становища ніг: не рекомендується довго сидіти в одній і тій самій позі під час тривалих поїздок та перельотів (особливо небезпечна поза «нога на ногу»); уникайте також передавлювання ніг тісним одягом, краєм сидіння тощо.

У жаркий час (влітку, в сауні або лазні) обов'язково пийте багато рідини - це запобігає згущенню крові. Люди, що входять до групи ризику – лежачі хворі, пацієнти після операцій та травм, онкологічні хворі – потребують спеціальних процедур для профілактики венозного тромбозу.

До групи ризику входять також пацієнти з варикозним розширенням поверхневих вен на ногах. Своєчасно проведена операція з видалення варикозно розширених вен значно знижує можливість розвитку тромбозу глибоких вен.

При прояві перших симптомів хвороби (різкий біль у м'язах гомілки, набряк) терміново зверніться за допомогою до судинного хірурга, тому що при цьому захворюванні успіх лікування безпосередньо пов'язаний із фактором часу. Чим раніше буде розпочато курс лікування, тим більше шансів у пацієнта на одужання.

 

 

Запис на консультації та обстеження:

0939116911 (+ viber)

clinica.angioplus@gmail.com

 

Україна, 07400, Київська область,
Броварський район, місто Бровари,
вулиця Соборна, будинок 18, приміщення 5

Консультації

© Судинний хірург - 2023 г.
 
    (093) 911 6911

Web-cтудия ArtReaktor.com
 
УЗИ сосудов, варикоз, сосудистый хирург — консультация специалиста.