Клиника сосудистой хирургии
Ангіо

(093) 911 6911

Лікування варикозу

Як і чому розвивається варикозне розширення вен?

Судини в організмі людини поділяють на два види: венозні та артеріальні. В результаті роботи серцевого м'яза кров тече по артеріях від серця до периферичних органів і тканин, потім повертається назад по венах до серця. Щоб полегшити рух крові знизу вгору, від нижніх кінцівок до серця, у венах ніг присутні клапани, які, немов дверні стулки, пропускають кров вгору і замикаються при спробі повернутися вниз. Варикоз розвивається в тому випадку, якщо клапани в поверхневих венах припиняють функціонувати (стулки їх стають коротшими або остаточно руйнуються), внаслідок чого відтік крові від ніг не може, стінки венозних судин розтягуються і вени «роздмухуються».

Варикоз називають іноді "розплатою людей за прямоходіння". Адже на відміну від ссавців людина спирається не на чотири, а на дві кінцівки, і навантаження на венозні судини на ногах збільшується вдвічі. Якщо до цього додати такі фактори, як тривале стояння на ногах, підйом тяжкості, вагітність, певні види спорту, то не дивно, що вени не справляються з таким навантаженням. Однак варикозне розширення вен розвивається далеко не у кожного.

Основними причинами розвитку цієї хвороби вважаються вроджена слабкість сполучної тканини та генетична схильність. Якщо варикоз вен був хоча б у одного з батьків, то ймовірність, що хвороба виникне у майбутньому та у дитини, становить 60-70%. Отже, спадкова схильність у поєднанні з таким фактором ризику, як надмірне навантаження на нижні кінцівки, майже завжди призводить до появи варикозу.

Ознаки захворювання

На першій стадії симптоми варикозу, як правило, виявляються (виглядають лише як) косметичними порушеннями. Людина зауважує, що в неї з'явилися розширені підшкірні вени, але неприємних відчуттів при цьому не відчуває. Багато людей не хочуть звертатися по лікарську допомогу, мотивуючи це тим, що в них нічого не болить. Це поширена помилка, адже саме на початковому етапі можна здійснити успішне лікування варикозу без операції або застосувати мініінвазивний спосіб.

Надалі кількість розширених вен на ногах зростає. Захворювання прогресує повільно, але неухильно. Пацієнти відчувають тяжкість у ногах, виникають набряки, до кінця дня - болі, що тягнуть, іноді під час сну в нижніх кінцівках бувають судоми. На цьому етапі зазвичай потрібне оперативне втручання, але в деяких випадках будуть ефективні мініінвазивні процедури в різних поєднаннях. Вибір способу лікування варикозу залежить від результатів ультразвукового дуплексного сканування.

Якщо лікарську допомогу не було надано, згодом розвивається чергова стадія варикозу. Набряки стають звичним явищем, в області кісточки шкіра ущільнюється і темніє, вага в ногах не зникає навіть до ранку, після сну. Часто виникають тромбофлебіти варикозних вен, запалення на шкірі, дерматит та екзема. Якщо, на цій стадії хвороби, лікуватися «мазями від варикозу» та п'явками, це може призвести до подразнення шкірних покривів, розвитку варикозного дерматиту та виникнення трофічної виразки, лікування якої – не просте завдання.

Трофічна виразка є незагоєною раною, яка виникає на гомілки у людини з запущеним варикозом вен. Вона виникає через тривале порушення нормального відтоку крові від шкірного покриву і м'яких тканин кінцівки. Живлення тканин порушується, шкіра стоншується, дуже легко травмується, і в результаті виникає рана. Якщо причину хвороби - підвищений венозний тиск і варикозне розширення вен - не прибрати, то з'являться такі симптоми: трофічні виразки нижніх кінцівок то загоюватимуться, то відкриватимуться знову, а потім припинять загоюватися зовсім. Через виразкові дефекти в організм потрапляє інфекція, яка спричиняє загальну інтоксикацію і підриває імунітет людини. І хоча сучасна медицина має знання, як лікувати трофічні виразки, здійснити лікування на цьому етапі набагато складніше, ніж на попередніх. Однак, при адекватному виборі методу лікування та успішному його проведенні, навіть на цій стадії, хвороба піддається повному лікуванню.

Тромбофеліт нижніх кінцівок може розвинутись на будь-якій стадії варикозу. Це захворювання виникає через появу тромбу в просвіті варикозно розширеної вени, запалення стінок вени і тканин навколо неї. У варикозних вузлах різко уповільнюється рух крові, струм крові в просвіті розширеної вени припиняється, і вона перетворюється на поступово збільшується в розмірах потік.Пацієнт відчуває сильний біль у цій ділянці вени, температура в цій галузі підвищується, шкіра червоніє і стає щільною, під час руху біль посилюється. Небезпека тромбофлебіту полягає у можливості розповсюдження тромбів по поверхневій вені до місця з'єднання з глибокою венозною системою. У такому випадку може розвинутись тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок, лікування якого не просте і, як правило, не призводить до повного позбавлення від проблем. Однак, ще більшу небезпеку становить тромбоемболія легеневої артерії – відрив ділянок тромбу та попадання їх з кров'ю в легені чи серце, оскільки найчастіше цей стан призводить до летального результату. Тому лікування тромбофлебіту глибоких вен необхідно починати якомога раніше, звернувшись до судинного хірурга при перших симптомах захворювання.

Ще одним ускладненням варикозного розширення вен є рясні кровотечі, які можуть раптово виникати з дна трофічної виразки або з варикозного вузла. Така кровотеча може початися будь-коли і в будь-якому місці: будинки у ванній, під час сну, на вулиці, у громадському транспорті і т.д. При цьому зазвичай людина не відчуває болю, тому може втратити досить багато крові. Варикоз на ногах вимагає негайного лікування судинного хірурга або флеболога, особливо якщо у пацієнта вже були випадки кровотеч.

Чи потрібні додаткові обстеження?

Щоб встановити або підтвердити діагноз, а також вибрати правильну тактику лікування варикозу необхідно обов'язково провести ультразвукове дуплексне сканування. Без цього обстеження лікар не може давати будь-які рекомендації або призначати мініінвазивне або оперативне лікування. Інформативність і якість процедури безпосередньо залежать від кваліфікації фахівця, що виконує її.

У нашій клініці це обстеження виконує фахівець з ультразвукової діагностики, який є одночасно судинним хірургом, тому ви отримаєте відразу не тільки результати сканування, але й консультацію щодо подальшого

Лікування

Хвороба піддається лікуванню будь-якої стадії. При виборі способу лікування важливе значення має інформація про стан клапанів у поверхневих та глибоких венах, яка отримується в результаті обстеження пацієнта за допомогою допплера судин.

У деяких пацієнтів невелике розширення підшкірних вен обходиться без клапанної недостатності її стовбура. У таких випадках застосовують поєднання лікарського методу лікування з еластичною компресією та склеротерапією.

Якщо ж робота клапанів в основних стволах вен порушена, то метод склеротерапії, при якому усувають варикозні притоки, не допоможе, тому що через деякий час варикозні вени виникнуть в інших місцях кінцівки. Склеротерапія приток не прибирає саму причину захворювання: зворотний рух крові за основним стовбуром вени, високий тиск в якій веде до підвищення тиску в притоках, і вони продовжують розширюватися. Ефективними на цій стадії є хірургічні методи, мініфлебектомія та лікування варикозу лазером (лазерна абляція). Ці методи допомагають повністю усунути зворотний потік крові по основному стовбуру вени і зводять до мінімуму можливість рецидиву хвороби в майбутньому.

У ряді випадків використовують консервативні методи лікування: застосування мазей і гелів, лікарських засобів, що уповільнюють розтяг стінок вени і зменшують набряк ніг, хворим рекомендують носити компресійний трикотаж (медичні панчохи та колготи, спеціальні бинти). Консервативні методи застосовують, якщо пацієнт має вагомі протипоказання до інших, більш радикальних способів лікування, або як доповнення до них. На сьогоднішній день немає лікарського засобу, здатного самостійно зцілити хворого від варикозного розширення вен.

Звичайно, страх будь-якої людини перед оперативним втручанням є цілком природним. Тому пацієнти часто прагнуть перепробувати всілякі способи лікування, аби уникнути операції. Наприклад, багато хто робить склеротерапію на тій стадії, коли вона вже не дає ефекту, намагається лікуватися п'явками або намагається вилікувати трофічні виразки самостійно. Ці способи можуть лише на деякий час зменшити симптоми хвороби, але саме захворювання набуває запущеної форми.Пізніше, пацієнти все ж таки звертаються до судинного хірурга, але вже на такій стадії варикозу, коли допомогти набагато складніше. Крім того, лікування різними «народними методами» може призвести до серйозних ускладнень у вигляді гнійників, величезних трофічних виразок, слоновості та лімфостазу, появі тромбів у поверхневих та глибоких венах та найнебезпечнішому наслідку – тромбоемболії легеневої артерії, яка часто служить.Так хвороба, яка, на перший погляд, виглядає дрібницею, обертається трагедією.

У той же час, за останнє десятиліття сучасна судинна хірургія досягла значних результатів у лікуванні варикозного розширення вен. Звичайною практикою став доплерівський метод ультразвукового сканування вен, без якого не повинна призначатися жодна хірургічна операція. Дане обстеження дає можливість здійснювати лікування варикозу на підставі точної інформації про розташування та стан уражених вен, а не наосліп, як було раніше.Перед початком операції роблять маркування вен під контролем ультразвуку (проекції цих вен на шкірі ставлять маркером мітки). Такий, зовсім новий підхід до процесу лікування зводить можливість повторного виникнення варикозу до мінімуму. І що найважливіше змінилися самі форми оперативного втручання. Сучасне обладнання та інструменти дозволяють робити операції на венах через розрізи невеликих розмірів, не травмуючи тканини – так званим, мініінвазивним способом.

Клініка судинної хірургії Ангіо+ оснащена лазерною установкою, завдяки чому лазерне лікування варикозу проводять без видалення вени. Ця процедура під назвою лазерна венабляція за своєю ефективністю не поступається звичайної операції, проте переноситься хворими набагато легше, до того ж, з косметичної точки зору, вона має явну перевагу. Через кілька годин після проведення даної процедури пацієнт може вставати і ходити, час його перебування в стаціонарі становить всього 1 день.

Важливим компонентом успішного оперативного лікування варикозу вен є кваліфікація хірурга. Тільки лікар – судинний хірург має необхідні знання та навички для проведення операцій, що гарантують повне одужання пацієнта та запобігання рецидивам хвороби.

Профілактика варикозу

Щоб запобігти хворобі і для профілактики її рецидиву, слід дотримуватись наступних правил: носити зручне взуття на невисокому підборі; уникати важких фізичних навантажень та тривалого стояння на ногах; не працювати у вологих та гарячих приміщеннях.

Якщо у пацієнта сидяча робота, то під ступні необхідно ставити підставку, щоб ноги перебували у піднесеному положенні. Рекомендується кожні 1-1.5 години встати і трохи пройтися, або ж близько 10 разів піднятися на шкарпетки. Під час цієї вправи литкові м'язи скорочуються, внаслідок чого посилюється кровообіг та венозний відтік. У період нічного відпочинку ноги слід класти на невелике піднесення. Схильним до повноти пацієнтам слід зменшити вагу свого тіла. При неважких формах захворювання принесуть користь водні процедури: плавання та ванни для ніг у теплій (30-35 ° С) воді з розчином натрію хлориду (5-10 %). Якщо вам доводиться багато часу проводити на ногах, рекомендується надягати компресійний трикотаж, вибираючи режим компресії, призначений лікарем.

Запис на консультації та обстеження:

0939116911 (+ viber)

clinica.angioplus@gmail.com

 

Україна, 07400, Київська область,
Броварський район, місто Бровари,
вулиця Соборна, будинок 18, приміщення 5

Консультації

© Судинний хірург - 2023 г.
 
    (093) 911 6911

Web-cтудия ArtReaktor.com
 
УЗИ сосудов, варикоз, сосудистый хирург — консультация специалиста.